Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

ZS Subkowy

Koło PTTK - Zaplątane Sznurówki

Artykuły

 • XI Pieszy Rajd Mikołajkowy z Latarkami wyróżnione

   

  Dnia 6 grudnia 2023r. odbył się tradycyjny, już jedenasty, Pieszy Rajd Mikołajkowy z Latarkami. Subkowskie Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK ,,Zaplątane Sznurówki", we współpracy z ,,Orłem" Subkowy, zaprosiło uczestników na wieczorną wędrówkę do Wielkiej Słońcy. Frekwencja dopisała - było ponad 100 osób.

  Podczas rajdu można było posłuchać opowieści krajoznawczych dotyczących m.in. zabytków Subków, w tym historii cmentarza ewangelickiego. Duże zainteresowanie wzbudziła u najmłodszych inscenizacja dotycząca legendy o subkowskim duchu. Dodatkowo podczas wyprawy były poszukiwane elementy stroju św. Mikołaja i słodkie upominki.

  W Wielkiej Słońcy odbyło się ognisko z kiełbaskami i ciepłą herbatą. Po tym poczęstunku wędrowcy wrócili w drogę powrotną do Subków.

  Bardzo dziękujemy Wszystkim osobom i firmom, które pomogły w zorganizowaniu tej inicjatywy. Wielkie podziękowanie dla: firmy ,,Drobik", subkowskiej piekarni, sklepu ,,Krzyś", stowarzyszenia ,,Pomoc za Jeden Uśmiech", ,,Orła" Subkowy, sołectw Wielka Słońca i Subkowy oraz pracowników kuchni i obsługi szkoły w Subkowach. Dziękujemy opiekunom i rodzicom, którzy zmobilizowali dzieciaki do aktywnego wypoczynku.

  Do zobaczenia za rok!

  Czytaj Więcej o: XI Pieszy Rajd Mikołajkowy z Latarkami
 • Rajd rowerowy do Pelplina i Jabłowa po mogiłach bohaterów powstania styczniowego wyróżnione

  Pelplina i Jabłowa. Głównym celem wyprawy było uczczenie 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Mimo, że działania powstańcze nie obejmowały terenów Kociewia, to wiele osób stąd przyłączyło się do insurekcji jako ochotnicy lub działali na rzecz powstania organizując wsparcie finansowe i broń. Właśnie po mogiłach tych bohaterów wędrowali rowerzyści.

  Czytaj Więcej o: Rajd rowerowy do Pelplina i Jabłowa po mogiłach bohaterów powstania styczniowego
 • Rajd rowerowy do Szpęgawska wyróżnione

  Dnia 27 października 2023r. SKKT PTTK ,,Zaplątane Sznurówki" zorganizowało rajd rowerowy do Lasu Szpęgawskiego.  Głównym celem rowerzystów było oddanie czci pomordowanym w tym miejscu  podczas II wojny światowej, w czasie tzw. Zbrodni Pomorskiej dokonanej przez  Niemców od pierwszych dni wojny do początku roku 1940.

  Dodatkowo wędrowcy odwiedzili także Jezioro Jamertal, które jest owiane smutną średniowieczną legendą z czasów krzyżackich (jammer - z niem. to płacz i lament). Wracając do współczesności... Właśnie nad tym jeziorem stał Spychów z ,,Krzyżaków" Aleksandra Forda. Do dzisiaj widać pale wystające z toni wody.

  W sumie rowerzyści przejechali 40 kilometrów przez piękne jesienią tereny Kociewia.

  Dziękujemy młodzieży za dzielność, mimo zmiennej pogody i opiekunom za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.

  Czytaj Więcej o: Rajd rowerowy do Szpęgawska
 • X Mikołajkowy Rajd z Latarkami i dziesiąte urodziny koła PTTK ,,Zaplątane Sznurówki" wyróżnione

  Dnia 2 grudnia 2022r. odbył się X Mikołajkowy Rajd z Latarkami połączony z dziesiątymi urodzinami Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK ,,Zaplątane Sznurówki". Uczestnicy wyprawy przeszli trasą Subkowy - Radostowo - Gród ,,Kerin" - Subkowy. Wędrowcy odwiedzili zespół dworsko-parkowy w Radostowie, gdzie zwiedzili zabytkowy spichlerz i poznali historię pałacu. W grodzie Bractwa Rycerskiego "Kerin", w klimacie turystycznym, odbyły się obchody urodzin koła: ognisko, konkurs, okolicznościowe dyplomy i wystawa zdjęć z historii wędrówek. Nie zabrakło jubileuszowego wystrzału z hakownicy. Oj działo się działo ;) Z grodu piechurzy przeszli z powrotem krótszą trasą wzdłuż torów kolejowych do Subków.

  PTTK

  Czytaj Więcej o: X Mikołajkowy Rajd z Latarkami i dziesiąte urodziny koła PTTK ,,Zaplątane Sznurówki"
 • Turniej PTTK w Starogardzie Gdańskim wyróżnione

  W dniach 22-23 kwietnia 2023r. braliśmy udział w 50. Finale Wojewódzkim 49. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK w Starogardzie Gdańskim. Z naszego koła wytypowaliśmy dwie drużyny "Bananki" i "Orły Sołtysa", które rywalizowały z najlepszymi z województwa pomorskiego. Zgodnie z regulaminem turniejowym uczestnicy konkurowali w teście wiedzy krajoznawczej i bezpieczeństwa, w marszach na orientację, w pierwszej pomocy, w rowerowym torze przeszkód i w turystycznym ABC (quiz o parkach narodowych i krajobrazowych, hafty kociewskie i kaszubskie, węzły żeglarskie i queście miejskim). Po podliczeniu punktów - "Orły Sołtysa" uplasowały się na trzecim miejscu (gratulacje dla Wiktora Piechowskiego, Wiktora Brzezickiego i Jakuba Potrykusa-Stanka), natomiast "Bananki" na piątym miejscu (gratulacje dla Jaśminy Hazy, Amelii Chronowskiej i Oskara Wiśniewskiego).

  Czytaj Więcej o: Turniej PTTK w Starogardzie Gdańskim
 • Witanie wiosny w Borach Tucholskich wyróżnione

  Dnia 18 marca 2023r. tradycyjnie witaliśmy wiosnę w Borach Tucholskich. Miło nam było wędrować w towarzystwie przyjaciół z Nadwiślańskiego Klubu Trsow z Tczewa.

  Najpierw pojechaliśmy pociągiem do Rytla. Stamtąd przeszliśmy trasą: Modrzejewo - Konigort - Mylof. Na miejscu topiliśmy Marzannę i spędziliśmy miło czas przy wspólnym posiłku. Wracaliśmy do Rytla trasą przez Konigórtek. Podczas wędrówki mogliśmy podziwiać, jak przyroda podnosi się po nawałnicy z 2017 roku.

  Czytaj Więcej o: Witanie wiosny w Borach Tucholskich

Banery/Logo

Logo szkoły