Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Zespół Szkół w Subkowach

"Uczyć tak aby uczeń zrozumiał"

Wycieczka klas VI do Fromborka i Krynicy Morskiej

Dnia 18.06.2021 roku klasy VI b i VI c uczestniczyły w wycieczce do Fromborka, dawnej siedziby biskupów warmińskich, i Krynicy Morskiej. 

To właśnie we Fromborku nasz wybitny astronom Mikołaj Kopernik napisał wybitne dzieło „O obrotach ciał niebieskich”, dokonywał pomiarów astrologicznych, zmarł i został pochowany. 

Uczniowie mieli okazję obejrzenia „gwiezdnego seansu” w Planetarium. 

Pan przewodnik zaprowadził nas też do Dzwonnicy, najwyższej budowli Wzgórza Katedralnego, w której zainstalowano Wahadło Foucaulta, tzn. przyrząd służący do obserwacji ruchu wirowego Ziemi.  Stąd podziwiać można panoramę Fromborka i okolic. Pan przewodnik w bardzo interesujący sposób przybliżał nam wiele szczegółów z życia, działalności naukowej i kanonicznej Kopernika. 

Zwiedziliśmy Muzeum Mikołaja Kopernika. W jego pomieszczeniach prezentowana jest wystawa przedstawiająca życie i dzieło, a także wizerunki Kopernika wykonane przez Jana Matejkę, repliki dawnych instrumentów astronomicznych, księgi naukowe oraz astronomię w nawigacji i geodezji.   

Pod opieką naszego przewodnika zwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła, w której to znajduje się sarkofag Mikołaja Kopernika. Byliśmy również świadkami niezapomnianego koncertu organowego. 

Dalsze kroki skierowaliśmy wzdłuż Kanału Kopernika do Wzgórza Katedralnego, gdzie stoi 6-metrowy pomnik Mikołaja Kopernika. 

Z Fromborka udaliśmy się rejsem tramwajem wodnym po Zalewie Wiślanym do Krynicy Morskiej. 

Zmęczeni zwiedzaniem i niesamowitym upałem, ale zadowoleni i pełni wrażeń wieczorem wróciliśmy do swoich domów.

 
 

 

Banery/Logo

Logo szkoły