Jesteś tutaj: Start / Aktualności szkolne

Aktualności szkolne

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Mikołajki w klasie IIb

Przejdź do - Mikołajki w klasie IIb

Na dworze brak śniegu, ale nastrój w naszej szkole świąteczny! Zgodnie z tradycją - gościliśmy Świętego Mikołaja. Dotarł on do klasy II b z reniferem, dźwigając wór upominków oraz słodkości. Klasy Ib i IIb przeprowadziły Turniej Mikołajkowy. Było dużo radości i uśmiechu na twarzach wszystkich dzieci.

12 grudnia 2018

Warsztaty w klasie Ia

Przejdź do - Warsztaty w klasie Ia
6. grudnia 2018 roku w klasie Ia odbyły się bożonarodzeniowe warsztaty plastyczno- techniczne z udziałem członków rodzin Dzieci. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia NACOBEZU oraz celu lekcji. Aby poczuć świąteczny nastrój Uczniowie odgadywali zagadki bożonarodzeniowe połączone z oceną koleżeńską. Następnie zabraliśmy się za wykonanie ozdób, tj. papierowej choinki podzielonej na części oraz wieńca świątecznego. Wszystkie Mamy, Ciocie i Kuzynki chętnie pomagały Uczniom w ozdabianiu naszych dekoracji. W między czasie zaprezentowaliśmy naszą piosenkę świąteczną, która nosi tytuł "Pastorałka od serca do ucha". Na zakończenie Dzieci otrzymały upominki mikołajkowe. Dziękujemy wszystkim Paniom za zaangażowanie i poświęcony czas.

 
12 grudnia 2018

Andrzejki

Przejdź do - Andrzejki
W naszej szkole, w dniu 30.11.2018 r. odbyły się  „Andrzejki”.  
 Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. 
5 grudnia 2018
Czytaj więcej o: Andrzejki

Uwaga! Czad oszukuje zmysły!

Przejdź do - Uwaga! Czad oszukuje zmysły!

Co czwarty Polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. CZADU NIE WIDAĆ, NIE SŁYCHAĆ, NIE CZUĆ.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
  6. Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

 

5 grudnia 2018

Wycieczka klas II do teatru w Elblągu

Przejdź do - Wycieczka klas II do teatru w Elblągu

3 grudnia klasy II udały się do Teatru im. A. Sewruka w Elblągu na przedstawienie pod tytułem "Dziewczynka z zapałkami". Popularna i doskonale znana baśń J.Ch. Andersena przedstawiona została w nowej, ciekawej aranżacji.  W niezwykły, magiczny sposób wprowadziła dzieci w atmosferę przedświątecznych przygotowań i oczekiwania na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

4 grudnia 2018

Dzień Pluszowego Misia

Przejdź do - Dzień Pluszowego Misia

Dnia 26.11.2018r. obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Pluszowego Misia”.  Jest  to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie. Znane misie to: Kubuś Puchatek, Paddington, Miś Yogi, Mój brat Niedźwiedź , Coralgol, Miś Uszatek, Rupert, Mały Miś, Troskliwe Misie, Gumisie.

3 grudnia 2018
Czytaj więcej o: Dzień Pluszowego Misia

Andrzejki w klasie Ib

Przejdź do - Andrzejki w klasie Ib

Andrzejki w klasie Ib był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku, ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki oraz losowania zawodów.

Mimo, że wróżb nie traktujemy zbyt poważnie, to jednak wszyscy dobrze się bawili.

Żałujemy, że następne andrzejki będą dopiero za rok.

3 grudnia 2018

Lekcje żywej historii w klasach I-IV

Przejdź do - Lekcje żywej historii w klasach I-IV

Dnia 13 listopada odbyła się lekcja historii z panem Robertem Nowakowskim z subkowskiego grodu „Kerin". Prezentacja nawiązywała do święta niepodległości, ale głównym jej tematem był symbol orła białego. Przy pomocy bardzo rozbudowanej scenografii pan Robert malowniczo i czytelnie ukazał dzieciom ewolucję tego symbolu na przestrzeni wieków. Przytaczał różne karty z dziejów naszego kraju. Włączał słuchaczy do scen historycznych z pomocą barwnych kostiumów i elementów uzbrojenia. Tłumaczył, jak wielką moc ma uważne słuchanie i obserwacja. Opowiadał o tym, że być prawdziwym strażnikiem orła białego oznacza ,,służyć dobru wspólnemu", a nie ,,dbać jedynie o swoją własną korzyść".  Dzieci na pewno doskonale zrozumiały to przesłanie.

Panie Robercie, dziękujemy za bezinteresowne wspieranie naszych uczniów w zgłębianiu wiedzy historycznej!

 

29 listopada 2018

Pomagamy Marci

Przejdź do - Pomagamy Marci

Dnia 28 listopada, w gmachu Szkoły Podstawowej, odbył się charytatywny kiermasz ozdób Bożonarodzeniowych. Cel akcji to wsparcie materialne dziewczynki Marci Heleny Freitas z Wysp Zielonego Przylądka, którą w ubiegłym roku szkolnym objęliśmy adopcją duchową. Przepiękne prace zostały przygotowane własnoręcznie przez uczniów oraz rodziców klas I - IV. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom o wielkim sercu, które zaangażowały się w to szlachetne dzieło. Uzbierane środki finansowe (460 zł) zostaną przesłane na konto sióstr Klawerianek, misjonarek pracujących u wybrzeży Afryki.
Opiekunowie akcji: B. Ziemann oraz A.Lisewska.

29 listopada 2018

Tydzień z Pluszowymi Misiami w klasie Ia

Przejdź do - Tydzień z Pluszowymi Misiami w klasie Ia
W związku z Międzynarodowym Dniem Pluszowego Misia, uczniowie klasy Ia postanowili, że cały tydzień (19-23 XI) poświęcą swoim pluszowym przyjaciołom. W ciągu tych pięciu dni dzieci słuchały lektury pt. "Pamiętnik Czarnego Noska" J. Porazińskiej czytanej przez nauczyciela, która opowiadała historię pewnego pluszowego niedźwiadka. W środę, nasze przytulanki zabraliśmy na lekcję wychowania fizycznego, aby razem poćwiczyć prawidłową postawę i równowagę.
Dzieci wykonały również dwie prace plastyczno- techniczne nawiązujące do naszych głównych bohaterów, tj. "Misiowe mandale" oraz "Okrągłego Niedźwiadka" z wykorzystaniem papierowych talerzyków.
Na lekcjach przyrody poznaliśmy również środowisko naturalne niedźwiedzia brunatnego oraz sposób, w jaki żyją i gdzie mieszkają (gawra).
Tydzień Pluszowego Misia zakończyliśmy projekcją filmu pt. "Miś Paddington 2", który ukazał dzieciom zalety bycia życzliwym i koleżeńskim.

 
26 listopada 2018

Wyjazd klas I i II do Tczewa

Przejdź do - Wyjazd klas I i II do Tczewa
We wtorek, 20.11.2018 roku, cztery najmłodsze klasy, tj. Ia, Ib, IIa i IIb wzięły udział w spektaklu profilaktycznym pt "Bakteriusz i Próchniak". Wydarzenie to miało miejsce w Tczewskim Domu Kultury i Sztuki.
Tematyka przedstawienia nawiązywała do higieny jamy ustnej i w humorystyczny sposób pokazywała skutki jedzenia zbyt dużej ilości słodyczy. Głowni bohaterowie, kukiełki, czyli Bakteriusz i Próchniak wiedli szczęśliwe życie jako "robaki" zamieszkujące w jednym z zębów. Ich największą radością były słodycze zajadane przez chłopca Kamila, które potem w postaci cukru pomagały "robakom" drążyć ubytki w zębach. Jedak w porę ich działania powstrzymała wizyta u dentysty oraz regularne mycie zębów przez chłopca.
Podczas spektaklu dzieci miały okazję poznać, w przystępny sposób, konsekwencje braku higieny jamy ustnej.
 
25 listopada 2018

Dzień Życzliwości w naszej szkole

Przejdź do - Dzień Życzliwości w naszej szkole

21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym roku świętowaliśmy pod hasłem "Bądź życzliwy, a będziesz szczęśliwy". Tego dnia w ubiorze uczniów dominował kolor żółty. Wszyscy uczniowie i nauczyciele przypięli też emblematy życzliwości. Z okazji święta uczniowie klas I- IV przygotowali klasowe plakaty promujące życzliwość, które zaprezentowane zostały na szkolnym korytarzu.

25 listopada 2018
Czytaj więcej o: Dzień Życzliwości w naszej szkole