Jesteś tutaj: Start / PEDAGOG

PEDAGOG

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Skontaktuj się z pedagogiem szkolnym, gdy:

  1. Jesteś samotny i czujesz, że nikt cię nie rozumie.
  2. Masz problemy rodzinne.
  3. Masz problemy w szkole (np. nie umiesz porozumieć się z rówieśnikami lub nauczycielami).
  4. Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać.
  5. Chciałbyś z kimś porozmawiać.
  6. Chcesz podzielić się swoimi pomysłami, czy sukcesami.
  7. Przyjdź wtedy, kiedy czujesz taką potrzebę.

 

Pedagog do spraw przedszkola i klas I-III - p. Katarzyna Wierzbowska 

email:  wierzbowska@zssubkowy.pl   tel:  583515027

Godziny pracy w budynku klas I-III:

PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK
10.25 - 12.25 10.25 - 13.25 11.20 - 13.20 11.20 - 13.20 11.00 - 12.00

Istnieje możliwość spotkania z pedagogiem w późniejszych godzinach po ustaleniu telefonicznym.

 

 

email:  cichocka@zssubkowy.pl - klasy - IV - VIII tel: 583515225

Kontakt z pedagogiem również  przez e-dziennik.

 

Artykuły

NA WAKACJE - bezpieczeństwo

           Nadszedł długo oczekiwany czas wakacyjno- urlopowy. Każdy z utęsknieniem czeka na ten okres z nadzieją na wypoczynek, relaks i naładowanie baterii. Tym bardziej, że czas zdalnego nauczania naszych dzieci był bardzo wyczerpujący, zarówno dla dzieci, rodziców, jak i nauczycieli.

           Wakacje to czas szczególny. Dorośli wykorzystują wtedy swoje urlopy, a dzieci aż dwa miesiące mają wolne od obowiązków szkolnych. Dlatego w tym okresie rodzice kierują wyjątkową uwagę na swoje pociechy, gdyż w czasie częstych podróży, wyjazdów, czy nawet zabaw przy domu na dzieci czekają różne niebezpieczeństwa. Poza tym nadmierna ilość wolnego czasu również sprzyja pojawieniu się sytuacji zagrażających zdrowiu. Niestety nie ma idealnego środka, który zapewni dziecku maksimum bezpieczeństwa. Jednak mimo wielu zagrożeń czyhających na nasze dzieci w czasie wakacji, nie powinniśmy się zniechęcać. Istnieje szereg możliwości, które ograniczają ryzyko. Obowiązkiem rodziców jest nabycie odpowiedniej wiedzy, utrzymanie zdrowego rozsądku i dobre wykorzystanie środków ochrony. W takim wypadku wypoczynek powinien przebiegać szczęśliwie i bez większych problemów.

24 czerwca 2020
Czytaj więcej o: NA WAKACJE - bezpieczeństwo

Dzień Przyjaciela

9 czerwca obchodzimy Dzień Przyjaciela. To jedno z najbardziej przyjemnych świąt w kalendarzu. W tym dniu można podziękować przyjacielowi za to, że zawsze jest tuż obok, wspiera nas i nam pomaga.  To moment, żeby wybrać się z przyjacielem na spacer, do kina, na lody, wręczyć mały upominek lub  do Niego zadzwonić.

8 czerwca 2020

Rozmowa z dzieckiem - wirtualny pedagog

W czasie kwarantanny  domowej spędzamy razem dużo więcej czasu niż miało to miejsce przed epidemią. Myślę też, że więcej ze sobą rozmawiamy. A dobra komunikacja to podstawa budowania relacji z drugim człowiekiem.

          Warto w czasie rozmowy z dzieckiem nauczyć je mówienia o swych uczuciach, radościach, czy rozterkach w sposób konstruktywny. Umiejętność ta stanowi jeden z najważniejszych warunków zdrowia psychicznego dzieci i dorosłych. W komunikacji bardzo ważna jest informacja zwrotna, czyli sposób jakim reagujemy na zachowanie czy wypowiedź dziecka. Jej celem jest zakomunikowanie dziecku, jak odczuwamy i spostrzegamy jego działanie, np. co nas w nim cieszy, a co martwi czy złości.

           Oto kilka cech bezpiecznej i pomocnej informacji zwrotnej:

8 maja 2020
Czytaj więcej o: Rozmowa z dzieckiem - wirtualny pedagog

Wirtualny Gabinet Pedagoga 8

Więzi rodzinne w czasie kwarantanny-jak budować je na odległość ?

           Podczas trwającej pandemii wyzwaniem dla większości rodzin jest zachowanie dystansu fizycznego szczególnie z dziadkami. Osoby starsze są w grupie największego ryzyka, a troska o nich wyraża się w zaprzestaniu wizyt  i nie narażaniu ich zdrowia. Jednocześnie dzieci potrzebują kontaktu z dziadkami. Starania o utrzymanie tej więzi są niezwykle istotne.

Wobec tego jak budować i rozwijać więzi rodzinne na odległość ?

        Warto, aby dzieci utrzymywały stały, regularny kontakt z dziadkami. Rozmowy telefoniczne i wideorozmowy pozwalają zmniejszyć dzielący dystans. Zwiększają poczucie przynależności do rodziny, zmniejszają poczucie samotności dziadków. Plusem wideorozmowy jest możliwość zobaczenia swojej rodziny. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie takich rozmów, aby mogły odbyć się w spokoju.

        Dziadkowie lubią czuć się potrzebni. Jeżeli są w stanie pomóc dzieciom w nauce poprośmy ich o pomoc- np. telefoniczną. Taka aktywność będzie dla nich powodem do dumy.

        Zaproponuj dziecku własnoręczne wykonanie upominku lub napisanie listu do dziadków. Dzięki temu będzie mogło przelać swoją tęsknotę i uczucia w działania plastyczne i sprawić dziadkom radość.

        Obejrzyj z dzieckiem albumy rodzinne, opowiedz ciekawe historie z życia rodziny.

          Rodzicu pamiętaj, że dzieci mogą być smutne z powodu utrudnionych kontaktów z bliskimi. Nie bagatelizuj tych emocji. Wytłumacz, że w obecnej sytuacji zachowanie dystansu jest konieczne.

        Czas spędzony na odległość nie musi osłabiać więzi rodzinnych, jeżeli tylko będziemy dbać o regularny kontakt. Z bliskimi w dostępnych obecnie formach.

 

(źródło- czasdzieci.pl)

 

5 maja 2020

Wirtualny Gabinet Pedagoga 7

Jak ciekawie spędzić czas z dziećmi na kwarantannie ?

Te trudne dla wszystkich dni można wykorzystać na rodzinną integrację. To, że nie możemy wyjść do kina, na plac zabaw może być początkiem poszukiwania wspólnych pasji na rozwijanie których nigdy nie było czasu, co buduje oraz  wzmacnia rodzinne relacje.

Spróbujmy wspólnie wybrać w rodzinie parę różnych aktywności (nie tylko oglądanie telewizji) i razem je wykonywać. Oto parę propozycji na atrakcyjne spędzanie czasu.

20 kwietnia 2020
Czytaj więcej o: Wirtualny Gabinet Pedagoga 7

Wirtualny Gabinet Pedagoga 6

Mija kolejny dzień kwarantanny. Już chyba nie liczymy który. Dla dzieci pojęcie czasu, dni, godzin jest pojęciem abstrakcyjnym. Może w zrozumieniu tego pojęcia pomoże im wspólnie przeczytana z państwem bajka pani Doroty Bródki pt.: „Dlaczego Kwarantanna ma dziury w czasie”. Proponujemy wersję kolorową  do przeczytania lub czarno- białą do wydrukowania i wspólnego pokolorowania.

Rodzicu ...

15 kwietnia 2020
Czytaj więcej o: Wirtualny Gabinet Pedagoga 6

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Jest o doskonała okazja, aby złożyć serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom służby zdrowia za ogrom pracy i poświęcenie, które wkładają w swoją pracę, szczególnie dzisiaj, w obliczu walki z koronawirusem. 

               Wszyscy wiemy, że w procesie ratowania zdrowia chorego uczestniczy cały personel medyczny, a więc lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, a także salowe, czy personel sprzątający. Wszyscy ci pracownicy wykonują wiele czynności, od których zależy zdrowie, a niekiedy życie człowieka. Zwłaszcza dzisiaj, w obliczu koronawirusa, to wszyscy oni stają na pierwszej linii frontu, aby pomóc człowiekowi. Każdy z nich jest ważny, ponieważ w trudnych warunkach realizuje swój zawód jako prawdziwe powołanie.

              Dziękujemy za Wasze poświęcenie i walkę o nasze zdrowie i życie. Podziękowania medykom płyną poprzez różne akcje organizowane w całej Polsce. 7 kwietnia o godz. 13  przyłączmy się do kolejnej, „Brawa Dla Was”. Wystarczy wyjść na balkon lub stanąć w oknie i głośno oklaskiwać tych, którzy jako pierwsi wyciągają do nas ręce, aby pomóc nam, gdy pojawi się wirus.

 Doceńmy pracę medyków!   To oni są prawdziwymi bohaterami naszych czasów!

             Drodzy Pracownicy Służby Zdrowia, zwłaszcza Ci, którzy mieszkacie lub posługujecie w naszej małej ojczyźnie!  Życzymy Wam zdrowia, ciągłej odwagi, wytrwałości i cierpliwości w codziennej posłudze choremu.  DZIĘKUJEMY !

6 kwietnia 2020

Gdzie szukać wsparcia w trudnych chwilach?

Rodzicu, uczniu,

jeżeli w tym trudnym czasie potrzebujesz wsparcia, porady psychicznej możesz skorzystać z podanych telefonów i stron internetowych.

Poradnia Psychologiczno-pedagogiczna w Tczewie

- porady,  konsultacje w sytuacjach kryzysowych – dyżur pedagoga, psychologa.

tel. 58 531 10 09, email ppptczew@ppptczew.pl

Centrum Psycologiczno- Pastoralne Więź

pomoc psychologiczna dla dzieci, młodzieży, rodzin

tel. 730 133 582, email sekretariat@centrumwiez.pl

Poradnia Zdrowia Psychicznego Tczew

tel. 58 530 27 00

Centrum Wsparcia – Fundacja ITAKA

specjaliści psychologowie, psychiatrzy, psychoterapeuci

tel. 800 70 22 22

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

-telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116111

www.psychologia - dla społeczeństwa.pl

- lista psychologów, pedagogów, terapeutów- udzielają bezpłatnej pomocy, wsparcia- 3 spotkania po około 50 min.

7 kwietnia 2020

Wirtualny Gabinet Pedagoga 5

Rodzicu,

żeby oswoić trochę  lęk, strach waszych dzieci w obecnej sytuacji zapraszam najmłodsze dzieci do wysłuchania piosenki  – „Przegoń wirusa” https://www.youtube.com/watch?v=QT-2bnINDx4

Dzieci z klas I-III zapraszam do obejrzenia bajki animowanej „ Bajka o wirusie” https://www.youtube.com/watch?v=vgOjaF_ZZgg

oraz do wysłuchania bajki „Bajka o Złym Królu Wirusie i Dobrej Kwarantannie”- https://www.youtube.com/watch?v=q2IheNSId6E

Ostatnią bajkę można również wydrukować (link po kliknięciu na tytuł)) i przeczytać wspólnie z dziećmi.

Może przedstawienie dzieciom tej trudnej sytuacji w znanej im formie bajki pozwoli im uwierzyć, że ponieważ  w bajkach wszystko ma zawsze szczęśliwe zakończenie, tak i obecna sytuacja zakończy się dobrze.

7 kwietnia 2020

Wirtualny Gabinet Pedagoga 4

Jak o koronawirusie rozmawiać z dziećmi. 

Dzieci są spostrzegawcze. Zauważają więcej niż nam dorosłym się wydaje. Szybko  wyczuwają nasze emocje. Dlatego tak ważna jest rozmowa z dzieckiem na temat tego co się dzieje wokół niego. Polecamy kolejną książeczkę, która pomoże rodzicom w tych trudnych rozmowach. (link na nastepnej stronie)
A dla trochę starszych proponujemy filmik-   https://www.youtube.com/watch?v=Eu71XPNerzs
2 kwietnia 2020

Zdalna nauka

           Od kilkunastu dni nasze dzieci przebywają w domach i to tutaj podejmują naukę poprzez tzw. naukę zdalną. Nauczyciele komunikują się z uczniami za pomocą różnych środków przekazu i wysyłają informacje dotyczące zadań, opracowań i materiałów, które dzieci mają „przerobić’. Warto w ciągu dnia wyznaczyć czas przeznaczony właśnie tylko na nauczanie i odrabianie zadań. Trzeba zadbać, w miarę możliwości, aby było cicho, wyłączyć w tym czasie telewizor i telefon. Podczas nauki należy robić sobie przerwy, aby zregenerować organizm. Zalecam systematyczne przerabianie materiału, aby później nie zebrała się zbyt duża ilość zadań do wykonania.

           Zadaniem rodzica jest  motywować i  wspierać   dziecko,  ale  nie  wyręczać  w wykonywaniu zadań. W przypadku  starszych dzieci jest to doskonały moment, by dziecko nauczyło się odpowiedzialności za swoją naukę. Trzeba stać z boku, kontrolować, pomagać, ale nie wyręczać. Dziecko może przyjść do rodzica po wsparcie, poradę, czy pomoc w zrozumieniu trudnego materiału. Najlepiej ustalić z dzieckiem, że wykona samodzielnie te zadania, które może zrobić bez naszej pomocy, a rodzic wkracza dopiero wtedy, gdy dziecko będzie miało z tym problem.

           Wiadomo, że wszystkie dzieci muszą się uczyć. Może jednak warto docenić umiejętności i wiedzę starszych dzieci i zaproponować, aby pomogły młodszemu rodzeństwu. Starsze rodzeństwo często staje się wzorem, a młodsze stara się mu dorównać.

            Dziecko, które ma trudności w nauce, potrzebuje pomocy i wsparcia, a nie presji i wymagań. Dlatego trzeba pociechę chwalić za każdą wykonaną pracę, za wszelkie chęci, wysiłek  i postępy.

             Pamiętajmy, że zawsze możecie liczyć na wsparcie i zrozumienie Waszych kochanych, całym sercem zaangażowanych nauczycieli i wychowawców, którzy zawsze służą Wam pomocą.

            A kiedy czasem nie dajemy rady, spróbujmy odłożyć na chwilę zadania, zamknąć książkę i wybrać się na przykład w wirtualną podróż do zoo czy ciekawego muzeum na drugim końcu świata. Świat na pewno się nie zawali…

1 kwietnia 2020

Wirtualny Gabinet Pedagoga 3

Jak w tym trudnym czasie pomóc dziecku w nauce? Żeby zobaczyć link - kliknij na tytuł wiadomości.

 

1 kwietnia 2020