WIRTUALNY GABINET PEDAGOGA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Skontaktuj się z pedagogiem szkolnym, gdy:

  1. Jesteś samotny i czujesz, że nikt cię nie rozumie.
  2. Masz problemy rodzinne.
  3. Masz problemy w szkole (np. nie umiesz porozumieć się z rówieśnikami lub nauczycielami).
  4. Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać.
  5. Chciałbyś z kimś porozmawiać.
  6. Chcesz podzielić się swoimi pomysłami, czy sukcesami.
  7. Przyjdź wtedy, kiedy czujesz taką potrzebę.

 

email:  cichocka@zssubkowy.pl - klasy - IV - VIII tel: 583515225

email:  wierzbowska@zssubkowy.pl przedszkole i klasy I - III tel:  583515027

Kontakt z pedagogiem również  przez e-dziennik.

 

Artykuły

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Jest o doskonała okazja, aby złożyć serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom służby zdrowia za ogrom pracy i poświęcenie, które wkładają w swoją pracę, szczególnie dzisiaj, w obliczu walki z koronawirusem. 

               Wszyscy wiemy, że w procesie ratowania zdrowia chorego uczestniczy cały personel medyczny, a więc lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, a także salowe, czy personel sprzątający. Wszyscy ci pracownicy wykonują wiele czynności, od których zależy zdrowie, a niekiedy życie człowieka. Zwłaszcza dzisiaj, w obliczu koronawirusa, to wszyscy oni stają na pierwszej linii frontu, aby pomóc człowiekowi. Każdy z nich jest ważny, ponieważ w trudnych warunkach realizuje swój zawód jako prawdziwe powołanie.

              Dziękujemy za Wasze poświęcenie i walkę o nasze zdrowie i życie. Podziękowania medykom płyną poprzez różne akcje organizowane w całej Polsce. 7 kwietnia o godz. 13  przyłączmy się do kolejnej, „Brawa Dla Was”. Wystarczy wyjść na balkon lub stanąć w oknie i głośno oklaskiwać tych, którzy jako pierwsi wyciągają do nas ręce, aby pomóc nam, gdy pojawi się wirus.

 Doceńmy pracę medyków!   To oni są prawdziwymi bohaterami naszych czasów!

             Drodzy Pracownicy Służby Zdrowia, zwłaszcza Ci, którzy mieszkacie lub posługujecie w naszej małej ojczyźnie!  Życzymy Wam zdrowia, ciągłej odwagi, wytrwałości i cierpliwości w codziennej posłudze choremu.  DZIĘKUJEMY !

6 kwietnia 2020

Gdzie szukać wsparcia w trudnych chwilach?

Rodzicu, uczniu,

jeżeli w tym trudnym czasie potrzebujesz wsparcia, porady psychicznej możesz skorzystać z podanych telefonów i stron internetowych.

Poradnia Psychologiczno-pedagogiczna w Tczewie

- porady,  konsultacje w sytuacjach kryzysowych – dyżur pedagoga, psychologa.

tel. 58 531 10 09, email ppptczew@ppptczew.pl

Centrum Psycologiczno- Pastoralne Więź

pomoc psychologiczna dla dzieci, młodzieży, rodzin

tel. 730 133 582, email sekretariat@centrumwiez.pl

Poradnia Zdrowia Psychicznego Tczew

tel. 58 530 27 00

Centrum Wsparcia – Fundacja ITAKA

specjaliści psychologowie, psychiatrzy, psychoterapeuci

tel. 800 70 22 22

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

-telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116111

www.psychologia - dla społeczeństwa.pl

- lista psychologów, pedagogów, terapeutów- udzielają bezpłatnej pomocy, wsparcia- 3 spotkania po około 50 min.

7 kwietnia 2020

Wirtualny Gabinet Pedagoga 5

Rodzicu,

żeby oswoić trochę  lęk, strach waszych dzieci w obecnej sytuacji zapraszam najmłodsze dzieci do wysłuchania piosenki  – „Przegoń wirusa” https://www.youtube.com/watch?v=QT-2bnINDx4

Dzieci z klas I-III zapraszam do obejrzenia bajki animowanej „ Bajka o wirusie” https://www.youtube.com/watch?v=vgOjaF_ZZgg

oraz do wysłuchania bajki „Bajka o Złym Królu Wirusie i Dobrej Kwarantannie”- https://www.youtube.com/watch?v=q2IheNSId6E

Ostatnią bajkę można również wydrukować (link po kliknięciu na tytuł)) i przeczytać wspólnie z dziećmi.

Może przedstawienie dzieciom tej trudnej sytuacji w znanej im formie bajki pozwoli im uwierzyć, że ponieważ  w bajkach wszystko ma zawsze szczęśliwe zakończenie, tak i obecna sytuacja zakończy się dobrze.

7 kwietnia 2020

Wirtualny Gabinet Pedagoga 4

Jak o koronawirusie rozmawiać z dziećmi. 

Dzieci są spostrzegawcze. Zauważają więcej niż nam dorosłym się wydaje. Szybko  wyczuwają nasze emocje. Dlatego tak ważna jest rozmowa z dzieckiem na temat tego co się dzieje wokół niego. Polecamy kolejną książeczkę, która pomoże rodzicom w tych trudnych rozmowach. (link na nastepnej stronie)
A dla trochę starszych proponujemy filmik-   https://www.youtube.com/watch?v=Eu71XPNerzs
2 kwietnia 2020

Zdalna nauka

           Od kilkunastu dni nasze dzieci przebywają w domach i to tutaj podejmują naukę poprzez tzw. naukę zdalną. Nauczyciele komunikują się z uczniami za pomocą różnych środków przekazu i wysyłają informacje dotyczące zadań, opracowań i materiałów, które dzieci mają „przerobić’. Warto w ciągu dnia wyznaczyć czas przeznaczony właśnie tylko na nauczanie i odrabianie zadań. Trzeba zadbać, w miarę możliwości, aby było cicho, wyłączyć w tym czasie telewizor i telefon. Podczas nauki należy robić sobie przerwy, aby zregenerować organizm. Zalecam systematyczne przerabianie materiału, aby później nie zebrała się zbyt duża ilość zadań do wykonania.

           Zadaniem rodzica jest  motywować i  wspierać   dziecko,  ale  nie  wyręczać  w wykonywaniu zadań. W przypadku  starszych dzieci jest to doskonały moment, by dziecko nauczyło się odpowiedzialności za swoją naukę. Trzeba stać z boku, kontrolować, pomagać, ale nie wyręczać. Dziecko może przyjść do rodzica po wsparcie, poradę, czy pomoc w zrozumieniu trudnego materiału. Najlepiej ustalić z dzieckiem, że wykona samodzielnie te zadania, które może zrobić bez naszej pomocy, a rodzic wkracza dopiero wtedy, gdy dziecko będzie miało z tym problem.

           Wiadomo, że wszystkie dzieci muszą się uczyć. Może jednak warto docenić umiejętności i wiedzę starszych dzieci i zaproponować, aby pomogły młodszemu rodzeństwu. Starsze rodzeństwo często staje się wzorem, a młodsze stara się mu dorównać.

            Dziecko, które ma trudności w nauce, potrzebuje pomocy i wsparcia, a nie presji i wymagań. Dlatego trzeba pociechę chwalić za każdą wykonaną pracę, za wszelkie chęci, wysiłek  i postępy.

             Pamiętajmy, że zawsze możecie liczyć na wsparcie i zrozumienie Waszych kochanych, całym sercem zaangażowanych nauczycieli i wychowawców, którzy zawsze służą Wam pomocą.

            A kiedy czasem nie dajemy rady, spróbujmy odłożyć na chwilę zadania, zamknąć książkę i wybrać się na przykład w wirtualną podróż do zoo czy ciekawego muzeum na drugim końcu świata. Świat na pewno się nie zawali…

1 kwietnia 2020

Wirtualny Gabinet Pedagoga 3

Jak w tym trudnym czasie pomóc dziecku w nauce? Żeby zobaczyć link - kliknij na tytuł wiadomości.

 

1 kwietnia 2020

Razem w domu

Razem w domu

                 Mija kolejny dzień od zamknięcia szkół i innych instytucji i placówek. Jak radzimy sobie w czasie  trwania akcji „zostańwdomu”? Mam nadzieję, że dajemy radę z opanowaniem nowych sytuacji w tym nietypowym dla nas czasie. Aby cieszyć się dobrą kondycją jak najdłużej może warto w rodzinie stworzyć sobie ramowy plan dnia. Przyda to się, aby dobrze współdziałać w realizacji codziennych obowiązków. Dzisiaj, kiedy dzieci uczą się zdalnie, a rodzice często pracują w domu, może pojawić się problem ze sprawnym domowym funkcjonowaniem.

                 Zaplanowanie dnia ma pozwolić na dobra współpracę, dlatego uwzględniać powinna zasady dotyczące: czasu na pracę i naukę, czasu na odpoczynek, posiłków i ich przygotowania, domowych obowiązków, sposobu spędzania wolnego czasu, innych ważnych dla Twojej rodziny kwestii.

                  Trzeba pamiętać, że dzieci , podobnie jak dorośli, potrzebują wyznaczania granic, planów. Chcą wiedzieć, jakie zadania na nich czekają, nie lubią być zaskakiwane (oczywiście tymi niekoniecznie przyjemnymi dla nich rzeczami). Zdalne nauczanie i praca wymaga od nas racjonalnego podziału czasu na korzystanie z komputera, czy innych mediów. Ważne też, aby zaplanować czas na przyjemności takie jak wspólne oglądanie filmu, czy gry w planszówki, ale także czas na rzeczy, które dzieci mogą robić indywidualnie.

                  Czasem wydaje się nam, że gdy jesteśmy cały czas w domu, to mamy go tyle, że nie wiadomo, co robić. Niestety, niewiadomo ile by go nie było, to i tak może  nam szybko ulecieć. Dlatego czasem dobrze jest  sobie go zaplanować.  Najważniejsze jednak jest zachowanie zdrowego rozsądku oraz dbanie o siebie i swoje rodziny.

26 marca 2020

Wirtualny Gabinet Pedagoga 2

Zapraszam do przeczytania książeczki dla dzieci pt. ZostańWDomu Karoliny Piotrowskiej.

Żeby zobaczyć link kliknij na czytaj wiecej.

 

26 marca 2020

Wirtualny Gabinet Pedagoga

    Jak radzić sobie ze stresem z powodu pandemii ?    

Szerzenie się pandemii COVID-19 może być bardzo stresujące dla wielu osób. Strach i obawy przed chorobą mogą przytłaczać zarówno dorosłych jak  i dzieci.  Dlatego tak ważna jest znajomość sposobów radzenia sobie z tym obciążeniem. W tym celu powinniśmy robić sobie przerwy od oglądania, czytania czy słuchania nowych informacji na temat pandemii w mediach. Ciągłe skupianie się na tym problemie może nasilać niepokój.

         Reakcja dzieci w dużym stopniu zależy od tego jak zachowują się dorośli w ich otoczeniu. Rodzice, którzy reagują ze spokojem i pewnością , będą stanowić wsparcie dla swoich dzieci. Dlatego ważne jest aby opierać się na sprawdzonych informacjach na temat wirusa.

Jak dzieci mogą reagować na stres związany z pandemią ?

       Można zaobserwować u nich zwiększoną płaczliwość, rozdrażnienie. Inna reakcja to smutek, nasilone zamartwianie się, niezdrowe zachowanie dotyczące snu, jedzenia, unikanie obowiązków szkolnych, aktywności, które dawniej sprawiały dziecku radość, bóle głowy, ciała bez konkretnej przyczyny.

       Rodzice mogą pomóc dzieciom w łagodzeniu stresu związanego z pandemią poprzez rozmowę, rzeczowe i przystępne przedstawienie faktów.

       Ważne jest by dać dzieciom poczucie bezpieczeństwa, pozwolić na wyrażenie emocji takich jak zdenerwowanie, złość. Warto też ograniczyć dzieciom dostęp do wiadomości w mediach. Dzieci mogą błędnie interpretować informacje, które do nich docierają i bać się tego, czego nie rozumieją.

Warto też trzymać się rutyny, jeżeli chodzi o codzienne zajęcia, stworzyć nowy schemat dnia obejmujący naukę i czas wolny.

24 marca 2020