Zespół Szkół w Subkowach

Aktualności szkolne

Artykuły

Ozłacamy Kasisi IV - ogłoszenie wyników

Przejdź do - Ozłacamy Kasisi IV - ogłoszenie wyników

Kasisi to sierociniec znajdujący się 30 km od stolicy Zambii w Afryce. https://www.fundacjakasisi.pl/pl/zapraszamy_do_kasisi   Szkoła Podstawowa i Przedszkole w Subkowach od kilku lat wspierają to miejsce.
W ubiegłym roku szkolnym wzięliśmy udział w ogólnopolskim projekcie międzyszkolnym „Ozłacamy Kasisi”. Wykonaliśmy szereg zadań edukacyjnych.
https://www.fundacjakasisi.pl/pl/content/szko%c5%82a-podstawowa-w-subkowach 

Przyznano nam pierwsze miejsce  w kategorii „szybkość”.  https://www.fundacjakasisi.pl/pl/aktualnosci/oz%c5%82acamy-kasisi-iv-og%c5%82oszenie-zwyci%c4%99zc%c3%b3w
Otrzymaliśmy specjalny certyfikat dla szkoły podpisany przez Szymona Hołownię, jego najnowszą książkę oraz rękodzieło z Zambii: dziesięć alabastrowych słoników, malachitową szkatułkę z zawieszką symbolizującą logo sierocińca w Kasisi i wyjątkowy upominek: obraz olejny wykonany przez wychowanków z Kasisi. Część nadesłanych upominków ozdobi naszą szkołę. Niektóre z tych cennych przedmiotów będzie można nabyć na stoisku kasisjańskim podczas szkolnego dnia przedsiębiorczości, który odbędzie się w czerwcu. Dziękujemy wszystkim dzieciom i dorosłym, którzy tak bardzo zaangażowali się w projekt „Ozłacamy Kasisi IV”. Już po feriach rozpoczniemy  V edycję projektu. Zapraszamy do udziału. Bieżące informacje znajdą się na stronie internetowej szkoły.

 

8 stycznia 2019

Jasełka

Przejdź do - Jasełka
"Nowy Rok bieży, w jasełkach leży" - takimi słowami pięknej kolędy 21 grudnia w Domu Kultury zaczęły się Jasełka, które obejrzeli uczniowie klas I - IV SP. Aktorskie talenty zaprezentowali uczniowie klasy III SP, którzy przygotowali przedstawienie i ukazali historię narodzin Jezusa. Do wspólnego śpiewu kolęd przyłączyli się wszyscy obecni na sali uczniowie wraz z nauczycielami oraz mamy występujących uczniów, które chętnie wystąpiły razem ze swoimi dziećmi na scenie. 
Po przedstawieniu wszyscy udali się do swoich sal lekcyjnych, gdzie uczestniczyli w Wigiliach klasowych. Było czytanie fragmentu Pisma Świętego, dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, śpiewanie kolęd no i prezenty.  
Mali artyści z klasy III SP zaprezentowali swoje zdolności aktorskie również 6 stycznia - na zakończenie Orszaku Trzech Króli. Jasełka obejrzeli mieszkańcy Gminy Subkowy uczestniczący w orszaku. 
8 stycznia 2019

Wigilia w klasie IIb

Przejdź do - Wigilia w klasie IIb

Dnia 15 grudnia 2018r. o godz. 16.00 odbyła się Wigilia klasowa wraz z rodzicami w Domu Dziecka w Narkowach. Rozpoczęliśmy od wspólnej Wieczerzy, którą przygotowali rodzice. Następnie dzieci przedstawiły  „Jasełka”. Po występie przyjechał do Domu Dziecka Gwiazdor z wielkim worem upominków. Był to wieczór pełen radości, ciepła, wzruszeń. Panowała wspaniała atmosfera życzliwości. Dziękujemy wychowawcom Domu Dziecka za gościnność i zaproszenie.

3 stycznia 2019

Bierzemy udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ida święta..."

Przejdź do - Bierzemy udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ida święta..."

Szkoła Podstawowa w Subkowach wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej  pt.: „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ” zorganizowanej przez  Fundację Dbam o Mój Z@sięg. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na to, jak ważne są relacje osobiste w rodzinie, szczególnie pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego oraz kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych.  Dlaczego wysyłanie kartek jest ważne ?

2 stycznia 2019
Czytaj więcej o: Bierzemy udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ida święta..."

Jasełka w wykonaniu klasy IIb

Przejdź do - Jasełka w wykonaniu klasy IIb

Dnia 14 grudnia 2018r. w budynku Gimnazjum odbyła się Wigilia dla emerytów i pracowników szkoły. Klasa IIb przedstawiła gościom i rodzicom "Jasełka". Dzięki p. Adamowi Makowskiemu, który grał na akordeonie wszyscy wspólnie śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Uczniowie klasy IIb dziękują p. L. Mułkowskiej za pomysł i zaproszenie, rodzicom za pracę i wspaniałe stroje.

28 grudnia 2018

Skrzaty skandynawskie w wykonaniu klasy III a

Przejdź do - Skrzaty skandynawskie w wykonaniu klasy III a
 W poniedziałek, 10 grudnia 2018 r., każdy z nas miał okazję własnoręcznie wykonać skrzata skandynawskiego. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była mama naszej klasowej koleżanki, pani Edyta Olech. Pani Edyta pokazała nam, jak, krok po kroku, przygotowuje się stworka.
Dzielnie towarzyszyła jej mama naszego kolegi, pani Grażyna Pawlusek, która również przybyła na zajęcia. Z taką pomocą każdemu udało się zrobić sympatycznego skrzata. Dostarczył on, i zapewne nadal będzie dostarczał, wiele radości i zadowolenia.
        Pani Edycie i pani Grażynie serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas.
 
                                                                                                 Wdzięczni trzecioklasiści
                                                                                                       z wychowawcą
19 grudnia 2018

Klasy I w Fabryce Elfów

Przejdź do - Klasy I w Fabryce Elfów

W poniedziałek 17 grudnia uczniowie kas I  udali się do Fabryki Elfów w Gdańsku, żeby sprawdzić jak przebiegają przygotowania do Świąt. Najpierw dzieci spotkały się z Elfem Kompozytorem, który poprosił  wszystkich o pomoc w odnalezieniu zagubionych nutek Melodii Świąt. Dzieci ochoczo zabrały się do dzieła i pokonując 10 punktów z różnymi atrakcjami, wśród których były  aktywności ruchowe, zręcznościowe, zagadki logiczne oraz zadania edukacyjne, zbierały zagubione nuty. Zadanie wykonały wspaniale, a na zakończenie spotkały się ze Świętym Mikołajem.

 

19 grudnia 2018

Mikołajki w klasie IIb

Przejdź do - Mikołajki w klasie IIb

Na dworze brak śniegu, ale nastrój w naszej szkole świąteczny! Zgodnie z tradycją - gościliśmy Świętego Mikołaja. Dotarł on do klasy II b z reniferem, dźwigając wór upominków oraz słodkości. Klasy Ib i IIb przeprowadziły Turniej Mikołajkowy. Było dużo radości i uśmiechu na twarzach wszystkich dzieci.

12 grudnia 2018

Warsztaty w klasie Ia

Przejdź do - Warsztaty w klasie Ia
6. grudnia 2018 roku w klasie Ia odbyły się bożonarodzeniowe warsztaty plastyczno- techniczne z udziałem członków rodzin Dzieci. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia NACOBEZU oraz celu lekcji. Aby poczuć świąteczny nastrój Uczniowie odgadywali zagadki bożonarodzeniowe połączone z oceną koleżeńską. Następnie zabraliśmy się za wykonanie ozdób, tj. papierowej choinki podzielonej na części oraz wieńca świątecznego. Wszystkie Mamy, Ciocie i Kuzynki chętnie pomagały Uczniom w ozdabianiu naszych dekoracji. W między czasie zaprezentowaliśmy naszą piosenkę świąteczną, która nosi tytuł "Pastorałka od serca do ucha". Na zakończenie Dzieci otrzymały upominki mikołajkowe. Dziękujemy wszystkim Paniom za zaangażowanie i poświęcony czas.

 
12 grudnia 2018

Andrzejki

Przejdź do - Andrzejki
W naszej szkole, w dniu 30.11.2018 r. odbyły się  „Andrzejki”.  
 Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów…wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. 
5 grudnia 2018
Czytaj więcej o: Andrzejki

Uwaga! Czad oszukuje zmysły!

Przejdź do - Uwaga! Czad oszukuje zmysły!

Co czwarty Polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. CZADU NIE WIDAĆ, NIE SŁYCHAĆ, NIE CZUĆ.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
  6. Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

 

5 grudnia 2018

Wycieczka klas II do teatru w Elblągu

Przejdź do - Wycieczka klas II do teatru w Elblągu

3 grudnia klasy II udały się do Teatru im. A. Sewruka w Elblągu na przedstawienie pod tytułem "Dziewczynka z zapałkami". Popularna i doskonale znana baśń J.Ch. Andersena przedstawiona została w nowej, ciekawej aranżacji.  W niezwykły, magiczny sposób wprowadziła dzieci w atmosferę przedświątecznych przygotowań i oczekiwania na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

4 grudnia 2018