Historia Orlika w Subkowach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 marca 2016

W piątek 05 listopada 2010 przy Zespole Szkół w Subkowach nastąpiło oficjalne otwarcie kompleksu sportowego, wybudowanego w ramach rządowego programu "Moje Boisko - Orlik 2012".

Uroczystość otwarcia rozpoczął Przewodniczący Rady Gminy Pan Jacek Lisewski witając wszystkich gości, wśród nich duchownych oraz włodarzy i przedstawicieli lokalnych samorządów z terenu Powiatu Tczewskiego. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością znany piłkarz Dariusz Dziekanowski (63 mecze i 20 bramek w reprezentacji Polski w latach 1981-1990.

 

Na wstępie głos zabrali: Wójt Gminy Subkowy Mirosław Murzydło, Zastępca Dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Województwa Pomorskiego Maciej Kowalczuk, Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Patryk Demski, Pan Dariusz Dziekanowski, Wicestarosta Tczewski Adam Kucharek oraz Radny Powiatu Tczewskiego Andrzej Semborowski.

W międzyczasie na nowo wybudowanym obiekcie rozegrane zostały mecze piłki nożnej pomiędzy uczniami gimnazjum. Po części artystycznej goście udali się na teren obiektu, gdzie do przecięcia wstęgi Wójt poprosił Panów: Waldemara Pawluska, Dariusza Dziekanowskiego, Macieja Kowalczuka, Jacka Lisewskiego oraz po jednym uczniu z gimnazjum i szkoły podstawowej. Poświęcenia nowego kompleksu boisk dokonał Ksiądz Kanonik Feliks Kamecki.

Następnie wręczono nagrody zwycięzcom meczu a na zakończenie przeprowadzono konkurencję rzutów karnych, w której najlepszemu bramkarzowi gole starali się strzelić (czasem z sukcesem) obecni na uroczystościach goście. Niekwestionowanym królem strzelców został jednak Dariusz Dziekanowski.

Program "Moje Boisko - Orlik 2012" został zaprezentowany przez Donalda Tuska podczas jego expose, wygłoszonego 23 listopada 2007 r. Szczegóły programu przygotowywało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Projekt zakładał budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych z szatniami i zapleczem socjalnym w każdej gminie na terenie całego kraju.

Efektem rządowych planów jest kompleks dwóch boisk oraz bieżni i skoczni w dal w Subkowach. Boisko do piłki nożnej ma wymiary 30 na 62 metry, pokryte jest trawą syntetyczną. Boisko do piłki siatkowej , koszykowej, ręcznej oraz tenisa ziemnego o wymiarach 26 na 46 metry pokryte jest nawierzchnią poliuretanową. Kompleks sportowy posiada również skocznię w dal, jest ogrodzony i oświetlony oraz posiada budynek, który stanowi zaplecze socjalne.

Subkowski Orlik powstał kosztem 1.250.000,00 zł, z czego 590 000,00 tys. pochodziło z budżetu gminy, 660 000,00 zł sfinansowało Ministerstwo Sportu i Samorząd Województwa Pomorskiego. "Orlik" w Subkowach jest 115 boiskiem w naszym województwie.

 

Więcj o nim w dziale ORLIK na stronie głównej.