Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

ZS Subkowy

Obchodzimy Dzień Jeża

W dniu 9 listopada uczniowie klas I- III obchodzili Dzień Jeża. Celem obchodów było wzbogacenie wiedzy uczniów dotyczącej jeża, poznanie jego trybu życia, ciekawostek z życia, a także zrozumienie dlaczego jeże są pod ochroną.

Od 2004 roku jeże są objęte zakazem ochrony czynnej , co oznacza prawny obowiązek udzielenia im pomocy. Nieudzielanie pomocy lub skrzywdzenie jeża jest przestępstwem. Jeże to jedne z najstarszych ssaków. Przetrwały bez zmian prawie 60 milionów lat. Niestety obecnie jest to gatunek poważnie zagrożony. Badania poczynione przez naukowców doprowadziły do wniosków, że jeżeli nie będziemy jeży chronić, poprzez zapewnienie im warunków do życia oraz dokarmianie, to w latach 2025-2026 jeże w Europie wyginą. Główne zagrożenia dla jeży to ruch kołowy na drogach, wypalanie łąk, traw, koszenie traw pod krzewami – tam jeże mają swoje kryjówki, trutki na ślimaki i gryzonie, psy biegające luźno, bez kagańca.  A przecież jeż to nasz najlepszy sojusznik w walce z ślimakami i owadami. Uważa się go za sanitariusza ogrodów, parków i lasów. Dlatego zostawmy mu przed zimą w ogrodzie sterty gałęzi i liści , tam jeże znajdą dla siebie kryjówkę i legowisko na czas zimy.

Uczniowie pogłębiali wiedzę o jeżach oglądając prezentacje multimedialne, rozwiązując ciekawe zadania i quizy, wykonali również pracę plastyczną dotyczącą jeża.

Banery/Logo

Logo szkoły